19 maj 2021

Jak radzić sobie z obrażeniami powstałymi w wyniku wypadków samochodowych

Osoba może ponieść drobne lub poważne obrażenia fizyczne w wyniku wypadku samochodowego. Jednak obrażenia mogą wykraczać poza aspekt fizyczny, gdzie ofiary poważnych kolizji cierpią z powodu traumy i emocjonalnych zawirowań w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ponadto, tymczasowe lub trwałe inwalidztwo może zrujnować karierę, rodzinę i życie społeczne ofiary.

Ale czy wiesz, jak sobie radzić, gdy spotkasz się z takimi obrażeniami? Oto kilka wskazówek, jak się przygotować, tak na wszelki wypadek.

myjnia

Szukaj szybkiej pomocy medycznej

Wypadki samochodowe występują w różnych typach, takich jak zderzenia czołowe, dachowania i zderzenia boczne. Niezależnie od rodzaju wypadku samochodowego i widocznych obrażeń fizycznych, konieczna jest szybka pomoc medyczna. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla szybszego powrotu do zdrowia po wypadku samochodowym.

Sprawdź następujące korzyści wynikające z poszukiwania natychmiastowej pomocy medycznej po wypadku samochodowym:

 

  • Leczenie wszystkich obecnych i potencjalnych obrażeń: Możesz nie zdawać sobie sprawy z wpływu kolizji, która może spowodować krwawienie wewnętrzne lub krwotok wykrywalny tylko poprzez badania skanowania, takie jak rentgenowskie i ultradźwiękowe. Nigdy nie lekceważ swoich obrażeń. Upewnij się, że poddałeś się dokładnej ocenie medycznej, w tym badaniom laboratoryjnym i badaniom obrazowym ciała.
  • Uniknij wyższych kosztów medycznych: Jeśli Twoje obrażenia fizyczne nie są wcześnie leczone, wynikające z nich komplikacje mogą zrujnować Twój budżet. Niewykryte obrażenia mogą prowadzić do większych zagrażających życiu komplikacji, które mogą być droższe w leczeniu, takich jak krwawienie wewnętrzne lub krwotok, sepsa lub zakażenie krwi, uszkodzenie rdzenia kręgowego i inne komplikacje.

 

Skonsultuj się z ekspertem ds. zdrowia psychicznego

Nie da się zaprzeczyć, że wypadki samochodowe powodują również problemy psychologiczne. Zespół stresu pourazowego lub PTSD może wystąpić zwłaszcza u osób, które po raz pierwszy uczestniczyły w poważnych wypadkach samochodowych. Stres, lęk i depresja mogą być również wynikiem doznanych obrażeń fizycznych, takich jak złamania kości lub pęknięcia, oszpecona twarz lub amputowana część ciała.

Najlepszym sposobem na zarządzanie urazów psychicznych wynikających z wypadku samochodowego jest poszukiwanie eksperta zdrowia psychicznego, który może pomóc w następujących kwestiach:

 

  • Poradnictwo psychologiczne: Rozmawiając z pracownikiem służby zdrowia psychicznego, będziesz w stanie wyrazić swoje uczucia, myśli i wszystko, co cię niepokoi. W zamian otrzymasz porady ekspertów na temat radzenia sobie z frustracją i rozczarowaniami związanymi z obecnym stanem.
  • Otrzymanie odpowiednich leków: Psychiatra może podać przepisane leki przeciwdepresyjne i inne pokrewne, które uzna za konieczne do zarządzania psychologicznymi oznakami i objawami w Twoim przypadku.
  • Terapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavior Therapy, CBT): Obejmuje ona identyfikację najlepszego mechanizmu radzenia sobie lub metod dostępnych dla Ciebie, aby zmienić negatywne zachowania wobec incydentu i obecnego stanu. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pomaga promować lepsze strategie radzenia sobie z niepokojem związanym z urazem.

 

Bądź cierpliwy w dochodzeniu do siebie

To zrozumiałe, że wypadek zakłóca Twoją ścieżkę życiową. Na tyle, na ile to możliwe, czujesz, że chcesz wrócić do swoich codziennych zajęć, takich jak chodzenie do pracy i zajmowanie się sprawami rodzinnymi. Jednak nie można się z tym spieszyć. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na zagojenie się obrażeń, zwłaszcza jeśli sytuacja dopiero się wydarzyła. Nie spiesz się z opuszczeniem szpitala, zanim Twój stan nie będzie stabilny. Stosuj się do wszystkich zaleceń i porad lekarza, aby szybciej wrócić do zdrowia.

Skup się na leczeniu i kolejnych krokach

Być może jednym ze sposobów na utrzymanie koncentracji umysłu podczas okresu rekonwalescencji jest zaplanowanie kolejnych kroków związanych z wypadkiem. Ale podczas okresu rekonwalescencji, nie będziesz w stanie zrobić wielu rzeczy samemu. Tak więc, podczas leczenia, można szukać pomocy i wsparcia bliskiej osoby, aby pomóc Ci zarządzać następujące problemy związane z wypadkiem:

 

  • Attend To Your Vehicle: Na pewno chciałbyś mieć swój samochód szkody naprawione natychmiast wznowić jazdy, jak tylko uzdrowiony. Poproś kogoś, aby monitorował stan Twojego uszkodzonego pojazdu i dokonał uzgodnień z Twoim ubezpieczycielem oraz kontaktami z serwisem napraw samochodowych.
  • Przygotuj odpowiednią dokumentację medyczną: Jeśli to nie Ty zawiniłeś w wypadku, dokumentacja medyczna posłuży jako dowód, gdy planujesz złożyć wniosek do firmy ubezpieczeniowej kierowcy, który zawinił. Data i godzina leczenia medycznego lub hospitalizacji powinna być zgodna z datą wypadku. Jest to jeden ze sposobów, aby ustanowić dobre dowody medyczne. Pamiętaj jednak, że obowiązują przepisy o przedawnieniu, co oznacza, że istnieje dopuszczalny czas na złożenie wniosku o odszkodowanie za obrażenia ciała. Tak więc, poproś zaufanego krewnego o natychmiastową pomoc, aby nie przekroczyć tego czasu.

 

Wnioski

Wypadki samochodowe mają różne oblicza. Wypadek samochodowy może skutkować drobnymi lub poważnymi obrażeniami fizycznymi i psychicznymi. Zarządzanie tymi obrażeniami powinno być przeprowadzone szybko i holistycznie, aby uniknąć bardziej skomplikowanych problemów w późniejszym czasie. Tak więc, należy szukać szybkiej pomocy medycznej i uzyskać swoje obrażenia traktowane. Nie traktuj również swoich objawów psychologicznych jako oczywistości. Porozmawiaj z psychologiem lub psychiatrą natychmiast, gdy czujesz, że twoje zdrowie psychiczne jest również dotknięte. Skoncentruj się na leczeniu i powrocie do zdrowia.

Zobacz również