30 maj 2022

Czy silniki wysokoprężne mają katalizatory?

Jeśli chodzi o układy emisji spalin w samochodach, żadna część nie jest chyba tak dobrze znana jak katalizator. Ten cenny element jest często kradziony z samochodów osobowych i ciężarowych napędzanych gazem, ponieważ w jego wnętrzu znajduje się wiele cennych metali. W związku z tym można się zastanawiać, czy silniki wysokoprężne mają katalizatory?

W tym przewodniku odpowiadamy na to ważne pytanie. Wyjaśniamy także, jak działa ten system w silnikach wysokoprężnych. Ponadto sprawdzamy, jak rozpoznać, kiedy należy wymienić katalizator w silniku wysokoprężnym.

Spis treści show Czy silniki Diesla mają katalizatory? Jak działa katalizator w silnikach Diesla? Jak długo działa katalizator w silnikach Diesla? Oznaki awarii katalizatora Diesel'a Koszt wymiany katalizatora w silniku wysokoprężnym Czy samochód może jeździć bez katalizatora Diesel'a? Czy czyszczenie katalizatora działa?

Czy silniki Diesla mają katalizatory?

Tak, wiele samochodów z silnikami Diesla ma katalizator, ale nie w taki sam sposób, jak samochody napędzane gazem. Niektóre silniki Diesla mają katalizator dwukierunkowy z katalizatorem utleniającym, ale może to być również katalizator trójkierunkowy, który dodatkowo posiada układ redukcji SCR.

Emisja spalin z silników wysokoprężnych przechodzi przez cztery etapy: EGR (recyrkulacja spalin), DPF (filtracja cząstek stałych), DOC (katalizator utleniający dla silników wysokoprężnych) i SCR (selektywna redukcja katalityczna). Na etapach DOC i SCR katalizatory wchodzą w reakcje chemiczne mające na celu ograniczenie emisji spalin.

Jak działa katalizator w silnikach wysokoprężnych?

Katalizator w silniku Diesla jest odpowiedzialny za przekształcanie szkodliwych substancji w formy nietoksyczne. Wewnątrz metalowej obudowy znajdują się dwa bloki ceramiczne, które zawierają tysiące mikrokomórek, przypominających plaster miodu.

Wszystkie bloki ceramiczne są pokryte metalem, takim jak platyna lub pallad. Katalizator jest umieszczony bliżej silnika, a jego nagrzewanie się powoduje katalizowanie reakcji chemicznych. Reakcje te przekształcają toksyczne gazy w nieszkodliwe produkty uboczne, które mogą być uwalniane do atmosfery.

Katalizator utleniający w silnikach wysokoprężnych (DOC) działa bardzo podobnie jak w silnikach gazowych. Tlenek węgla jest redukowany do wody i węgla za pomocą metalowych katalizatorów. W tym czasie lotne węglowodory i produkty uboczne są rozkładane na mniej szkodliwe substancje, dzięki czemu zmniejsza się emisja niebezpiecznych gazów. Katalizator ten nie zawiera jednak rodu, jak ma to miejsce w przypadku silnika gazowego. Zawiera on również filtr cząstek stałych (DPF), który eliminuje cząstki stałe, które nie występują w katalizatorze gazowym.

Układ SCR jest odpowiedzialny za rozkład tlenku azotu (NOx) na azot i tlen przy pomocy katalizatora na bazie amoniaku. Ten system o otwartym obiegu może zmniejszyć emisję NOx o 75-90%. Układ SCR jest również potrzebny do zmniejszenia emisji węglowodorów, ale jego skuteczność wynosi tylko około ośmiu procent. Stosowanie paliwa o niskiej zawartości siarki pomaga poprawić osiągi.

Jak długo działa katalizator w silnikach wysokoprężnych?

Katalizator w silnikach wysokoprężnych może wytrzymać 100 000 mil lub około dziesięciu lat. Jednak jego stan zależy od tego, jak długie są Twoje podróże i jak traktowany jest pojazd. Jeśli regularnie jeździsz w krótsze trasy, katalizator może się przedwcześnie zużyć.

Podczas krótszych podróży silnik wyłącza się, zanim katalizator zdąży osiągnąć odpowiednią temperaturę pracy do katalizowania związków chemicznych. Im częściej ma to miejsce, tym bardziej zużywa się katalizator.

Oznaki awarii katalizatora w silniku Diesla

Jeśli rozpoznasz oznaki awarii katalizatora, możesz zlecić jego wymianę i nie przegapić żadnego momentu. Z jakiegoś powodu, konwerter może ulec awarii wcześnie. Kilka z najczęstszych przyczyn przedwczesnej awarii to:

  • Ograniczenie swobodnego przepływu gazów spalinowych
  • Odkładanie się nagaru
  • Uszkodzenie fizyczne
  • Przegrzanie
  • Zła konserwacja silnika

W większości nowoczesnych samochodów stosowane są czujniki tlenu, które pomagają określić, czy katalizator jest w potrzebie. Gdy czujniki tlenu nie otrzymują prawidłowych odczytów, powoduje to zapalenie się kontrolki Check Engine. Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu, można użyć skanera kodów.

Oprócz lampki kontrolnej Check Engine, możesz również zauważyć następujące objawy świadczące o awarii katalizatora:

  • Słabe osiągi silnika
  • Problemy z przyspieszaniem
  • Zapach zgniłych jaj z wydechu
  • Ciemny dym z wydechu

ZWIĄZANE: 8 objawów złego lub zatkanego katalizatora

Koszt wymiany katalizatora w dieslu

Wymiana katalizatora nie należy do tanich zadań. Jest tak samo kosztowne lub droższe niż w przypadku samochodu napędzanego gazem. Średnio można się spodziewać wydatków od 900 do 2500 USD, w zależności od modelu samochodu i materiału, z którego wykonany jest katalizator. Koszt ten obejmuje zarówno części, jak i robociznę.

Jeśli jesteś w stanie wykonać wymianę samodzielnie, możesz zaoszczędzić niewielką sumę pieniędzy. Jednak większość kosztów stanowi sama część.

Jak dużo kosztuje nowy katalizator? Niektórzy kierowcy decydują się na założenie zabezpieczenia przed kradzieżą, aby zapobiec kradzieży. Za 50 dolarów lub mniej można łatwo zabezpieczyć katalizator przed złodziejami.

RELATED: Ile kosztuje wymiana konwertera katalitycznego?

Czy samochód może jeździć bez katalizatora do silników wysokoprężnych?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojazd jeździł bez katalizatora. Silnik nadal będzie pracował, a Ty nie zostaniesz bez niego pozostawiony na pastwę losu. Jednak normy emisji spalin nie będą takie same i mogą wystąpić pewne problemy z wydajnością silnika.

Ponadto, katalizatory są wymagane przez prawo. Za jazdę bez nich grożą wysokie grzywny. Nie jesteś odpowiedzialny za przeprowadzenie badania emisji spalin, więc to nie jest problem, ale inspekcja bezpieczeństwa może to zasygnalizować, gdy będziesz chciał przedłużyć rejestrację.

Czy czyszczenie katalizatora działa?

Ponieważ węgiel gromadzi się wewnątrz katalizatora, może on ulec zatkaniu. Niektórzy zakładają, że oznacza to, że jedyną opcją jest wymiana katalizatora, ale tak nie jest. Istnieją produkty, które rzekomo czyszczą katalizator.

Chociaż istnieje wiele kontrowersji co do tego, czy te produkty do czyszczenia katalizatora działają, większość ludzi zgadza się, że warto spróbować. Zapłacenie niewielkiej kwoty za prosty środek czyszczący może uchronić Cię przed koniecznością założenia nowego katalizatora.

RELATED: Jak wyczyścić katalizator (bez jego demontażu)

Ponadto niektórzy uważają, że stosowanie środka do czyszczenia katalizatora może pomóc w utrzymaniu żywotności tej cennej części. Chociaż wiele produktów zaleca stosowanie jednej butelki co 3 000 do 4 000 mil, ta wytyczna jest przesadzona. Rezultaty powinny być widoczne, jeśli środek będzie stosowany dwa razy w roku przy przejechaniu średniej liczby kilometrów.

Zobacz również