14 cze 2022

Jak bezpiecznie pozbyć się starego płynu zapobiegającego zamarzaniu

Jeśli przeprowadzasz płukanie układu chłodzenia lub naprawiasz samochód, musisz wiedzieć, jak bezpiecznie i prawidłowo pozbyć się starego płynu niezamarzającego. W przeciwnym razie narażasz na niebezpieczeństwo swoich bliskich, zwierzęta domowe i środowisko.

Jak więc bezpiecznie pozbyć się starego płynu niezamarzającego?

Na początek należy sprawdzić stan płynu zapobiegającego zamarzaniu. Spłukać stary płyn chłodzący z pojazdu i umieścić go w bezpiecznym pojemniku. Należy go przetransportować do odpowiedniego zakładu. Ponadto nie wolno wylewać go na ziemię ani do kanalizacji.

W tym przewodniku opisujemy sposoby utylizacji starego płynu niezamarzającego. Omawiamy także zagrożenia, jakie niesie ze sobą ta substancja.

Spis treści show Jak pozbyć się starego płynu niezamarzającego? 1. Sprawdź stan płynu zapobiegającego zamarzaniu 2. Przepłucz płyn chłodzący 3. Przenieś do bezpiecznego pojemnika 4. Zutylizować w odpowiednim miejscu 5. Unikać niebezpiecznych praktyk Co to jest płyn niezamarzający? Co jest toksycznego w płynie niezamarzającym?

Jak pozbyć się starego płynu zapobiegającego zamarzaniu?

1. Sprawdź stan płynu zapobiegającego zamarzaniu

Zanim cokolwiek zrobisz z płynem zapobiegającym zamarzaniu, musisz wiedzieć, jakiego typu płynu używasz i sprawdzić jego stan. Należy wiedzieć, czy płyn jest używany, czy nieużywany, a także czy jest rozcieńczony, czy nierozcieńczony.

Świeży płyn niezamarzający może być traktowany inaczej, ponieważ zużyty płyn chłodzący może zawierać metale ciężkie. Prawdopodobnie oba płyny zostaną przekazane do tego samego miejsca utylizacji, ale organizacja musi wiedzieć, jakiej są jakości.

2. Przepłukać płyn chłodzący

Po wyjęciu płynu chłodzącego z samochodu i jego wymianie należy najpierw usunąć z niego stary płyn niezamarzający. Ważne jest, aby zebrać go w odpowiedni sposób, jeśli chcemy go zutylizować.

Założyć rękawice, aby chronić skórę. Ostrożnie umieść miskę spustową pod miejscem, z którego usunięto korek spustowy. Upewnić się, że zbiornik jest wystarczająco duży, aby zebrać cały płyn bez rozlewania. Ponadto przed przeniesieniem miski spustowej należy pozwolić, aby płyn chłodzący całkowicie spłynął.

3. Przelewanie do bezpiecznego pojemnika

Po spuszczeniu płynu chłodniczego do miski należy go przelać do odpowiedniego pojemnika. Jeżeli nie zostanie on umieszczony w odpowiednim pojemniku, może się rozlać lub wyciec, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Należy używać pojemników przeznaczonych do przechowywania tych niebezpiecznych płynów. Można też użyć oryginalnych pojemników na płyn niezamarzający, które opróżniono podczas napełniania układu. Do czasu upuszczenia płynu należy umieścić pojemnik z płynem niezamarzającym w bezpiecznym miejscu.

4. Utylizacja w odpowiednim miejscu

Znajdź lokalny sklep z częściami samochodowymi, centrum recyklingu lub stację obsługi, które przyjmują płyny niezamarzające. Można poszukać takich miejsc w Internecie lub zadzwonić do najbliższej okolicy, aby sprawdzić, kto może pomóc. Pamiętaj, aby poinformować o rodzaju używanego płynu niezamarzającego, czy jest używany czy nieużywany i czy jest rozcieńczony czy nierozcieńczony.

Należy również sprawdzić, w jakich godzinach i dniach dany zakład jest otwarty. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, jest przewiezienie niebezpiecznej substancji tylko po to, aby dowiedzieć się, że zakład nie jest otwarty.

Po przybyciu do centrum recyklingu należy oddać wszystkie pojemniki. Niektóre miejsca oferują tę usługę za darmo, ale należy być przygotowanym na uiszczenie niewielkiej opłaty za recykling.

5. Unikaj niebezpiecznych praktyk

Kusi, aby wylać płyn niezamarzający do odpływu zlewu, ale nie należy tego robić. Nie należy też wylewać go na zewnątrz, na trawę lub ziemię.

Środek zapobiegający zamarzaniu jest substancją toksyczną. Szkodzi zwierzętom i ludziom, którzy mają z nią kontakt. Nie jest też dobra dla środowiska, co jest kolejnym powodem, by unikać tej praktyki. Poświęć kilka minut, aby pozbyć się go w prawidłowy sposób dla dobra wszystkich zainteresowanych.

RELATED: Jak dodać płynu zapobiegającego zamarzaniu do samochodu (7 kroków)

Co to jest płyn niezamarzający?

Antifreeze to płyn chłodzący silnik, który miesza się z wodą. Służy on do regulowania temperatury silnika, zapobiegając jego przegrzaniu. Ten płyn jest tak samo ważny jak olej silnikowy i płyn przekładniowy.

Nowoczesny środek zapobiegający zamarzaniu miesza się z wodą w celu obniżenia temperatury zamarzania wody. Podwyższa również temperaturę wrzenia. Płyn jest pompowany przez cały silnik, odprowadzając ciepło z silnika. Pomaga także zapobiegać korozji. Płyn zapobiegający zamarzaniu w samochodzie należy wymieniać co 30 000 do 60 000 mil. Sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu, jakie są zalecenia dla danej marki i modelu samochodu.

Środek zapobiegający zamarzaniu to substancja na bazie glikolu, wytwarzana z glikolu propylenowego. Dawniej środek zapobiegający zamarzaniu był wytwarzany z glikolu etylenowego. Jednak po ujawnieniu toksyczności dla dzieci i zwierząt domowych zmieniono jego skład. Częściowo przyczyną problemów był nadmiernie słodki smak i zapach, który przyciągał dzieci i zwierzęta domowe, które nie wiedziały lepiej.

Jednak zarówno glikol etylenowy, jak i glikol propylenowy są uważane za substancje toksyczne. Większość współczesnych środków zapobiegających zamarzaniu jest wytwarzana z glikolu propylenowego, ale są jeszcze marki, w których stosuje się glikol etylenowy. Tak czy inaczej, należy zachować ostrożność i bezpiecznie przechowywać płyn niezamarzający.

RELATED: Czy można używać wody zamiast płynu chłodniczego? (Dlaczego nie należy)

Co jest toksycznego w płynie zapobiegającym zamarzaniu?

Płyn zapobiegający zamarzaniu jest toksyczny z powodu zawartego w nim glikolu. Ta substancja chemiczna jest szkodliwa dla zwierząt domowych i ludzi. Istnieją jednak dwa rodzaje substancji o różnym stopniu toksyczności. Oto dwa, o których warto wiedzieć.

Glikol etylenowy - środek zapobiegający zamarzaniu: Jest to bardziej toksyczny z tych dwóch typów. Nie jest on już tak często używany jak kiedyś. Po spożyciu tego środka chemicznego może on uszkodzić nerki, płuca, wątrobę i mózg. W ostateczności prowadzi do niewydolności narządów i śmierci, zwłaszcza jeśli nie jest leczony. Ponadto glikol etylenowy ma szkodliwy wpływ na układ rozrodczy i może powodować wady wrodzone u kobiet w ciąży. Najgorsze jest to, że ten środek zapobiegający zamarzaniu ma słodki zapach i smak, co sprawia, że jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla tych, którzy powinni trzymać się od niego z daleka.

Glikol propylenowy - środek zapobiegający zamarzaniu: Jest to najczęściej stosowany obecnie rodzaj środka zapobiegającego zamarzaniu i stanowi składnik większości produktów dostępnych obecnie w sklepach. Uważa się, że glikol propylenowy jest mniej trujący niż jego poprzednia wersja. Jednak nadal należy używać go ostrożnie, ponieważ może być szkodliwy. Gdyby został spożyty w dużych ilościach, mógłby wyrządzić nieodwracalne szkody.

RELATED: Czy można mieszać różne rodzaje płynu chłodniczego? (Jakie rodzaje?)

Niezależnie od rodzaju używanego płynu niezamarzającego, ważne jest, aby dbać o niego we właściwy sposób, bezpiecznie przechowywać i prawidłowo utylizować.

Zobacz również