5 maj 2022

Różnice między płynami hamulcowymi DOT 3 i DOT 4 (czy można je mieszać?)

Układ hamulcowy jest jednym z tych elementów, o które należy bardzo dbać, ponieważ chcemy, aby działał prawidłowo w sytuacjach awaryjnych.

Płyn hamulcowy jest jedną z tych rzeczy, które należy wymieniać co rok lub dwa lata, w przeciwnym razie może on powodować rdzę wewnątrz układu hamulcowego i uszkadzać inne części.

Produkowane są dwa ogólne rodzaje płynów hamulcowych: silikonowe i glikolowe. Dot3 i Dot4 to popularne płyny hamulcowe na bazie glikolu, dostępne dla wielu pojazdów. Podczas gdy Dot3 jest popularny wśród zwykłych kierowców, Dot4 jest częściej spotykany w nowszych modelach samochodów.

Jaka jest jednak różnica między nimi i czy można je mieszać ze sobą?

Zawartość pokaż Różnice między płynem hamulcowym Dot 3 a Dot 4 Czy można mieszać płyn hamulcowy Dot 3 i Dot 4? Czy można mieszać płyn Dot 5 z Dot 3 i Dot 4? Co oznacza temperatura wrzenia? Dot3 vs. Dot4: Który płyn hamulcowy jest lepszy?

Różnice między płynem hamulcowym Dot 3 a Dot 4

Główne różnice pomiędzy płynem hamulcowym Dot 3 i Dot 4 to temperatura wrzenia. Płyn hamulcowy Dot 4 ma zarówno wyższą temperaturę wrzenia na mokro, jak i na sucho i jest lepiej dostosowany do wyższych osiągów.

Zarówno płyn hamulcowy Dot 3, jak i Dot 4 to produkty na bazie glikolu stosowane w układzie hamulcowym. Są one higroskopijne i absorbują wodę z atmosfery, co oznacza, że należy zachować ostrożność podczas przechowywania i regularnej wymiany potencjalnie zanieczyszczonych płynów.

TypTemperatura wrzenia na mokroSucha temperatura wrzeniaSkład
DOT 3400°F/205°C285°F/140°CEter glikolowy
DOT 4445°F/230°C310°F/155°CEster glikolowy/ester boranowy
DOT 5500°F/260°C355°F/180°CSilikon
DOT 5.1500°F/260°C355°F/180°CEster glikolowy/ester boranowy

Czy można mieszać płyn hamulcowy Dot 3 i Dot 4?

Tak, płyn hamulcowy Dot 3 i Dot 4 można mieszać. Dzieje się tak dlatego, że oba te płyny są płynami hamulcowymi na bazie glikolu, co oznacza, że są ze sobą kompatybilne. Jeśli Twój samochód jest fabrycznie wyposażony w płyn Dot 4, nie zaleca się napełniania go płynem Dot 3, ale w drugą stronę jest to w porządku.

Jeśli w Twoim samochodzie fabrycznie zamontowana jest kropka 3, a wiesz, że często jeździsz z przyczepą lub po stromych wzniesieniach, zdecydowanie zalecamy napełnienie go kropką 4.

Czy można mieszać Dot 5 z Dot 3 i Dot 4?

Dot5 jest płynem hamulcowym na bazie silikonu. Nie absorbuje wody z powietrza i nie jest kompatybilny z systemami ABS. Zachowuje swoją integralność i działa dobrze. Ma również wyższą temperaturę wrzenia niż płyny hamulcowe Dot3 i Dot4, dzięki czemu jest bardziej kompatybilny z nadmiernie agresywną jazdą.

Nie jest jednak kompatybilny z płynami Dot3 i Dot4 i nigdy nie należy go z nimi mieszać. Aby dowiedzieć się, czy dany układ hamulcowy jest kompatybilny z płynem hamulcowym Dot5, należy przestrzegać zaleceń producenta.

Co oznacza temperatura wrzenia?

Jak już powiedzieliśmy, płyny hamulcowe Dot 3 i Dot 4 są higroskopijne, co oznacza, że z czasem wchłaniają wodę. Z tego powodu należy je wymieniać co rok lub co dwa lata.

Podczas ostrej jazdy na wzniesieniach lub z przyczepą i częstego hamowania płyn hamulcowy szybko się nagrzewa. Jeśli nagrzeje się on zbyt mocno i zacznie wrzeć - utracisz możliwość hamowania samochodem, a tego najmniej chcesz na wzniesieniu z przyczepą. Dlatego ważne jest, aby temperatura wrzenia była jak najwyższa.

Temperatura wrzenia na mokro jest mierzona, gdy płyn hamulcowy zawiera wodę, a temperatura wrzenia na sucho jest mierzona bez wody.

Dot3 vs. Dot4: który płyn hamulcowy jest lepszy?

Płyn Dot3 jest bardziej popularny spośród tych dwóch płynów hamulcowych, ale płyn Dot4 szybko zyskuje na popularności, ponieważ jest kompatybilny ze standardową kontrolą trakcji i systemem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania.

Dot 4 ma wyższe temperatury wrzenia, dzięki czemu jest lepszy do wszystkich rodzajów zastosowań; mimo że często jest nieco droższy, warto go kupić.

Zobacz również