30 gru 2015

Rzeczywiste koszty wynajmu samochodu

Ostatnimi czasy znacznie wzrosło zainteresowanie wczasami zagranicznymi. Dzieje się tak, gdyż to co jeszcze dekadę temu uchodziło za ekskluzywny urlop, dziś jest na wyciągnięcie ręki każdego. Sposobów na wyjazd poza granice Polski jest wiele. Można skorzystać z gotowej oferty biura podróży lub samodzielnie zorganizować zagraniczny wyjazd. Ta druga opcja jest szczególnie atrakcyjna dla rodzin z dziećmi. Niestety, nie wszędzie można dostać się własnym samochodem dlatego też warto skorzystać z usług wypożyczalni samochodów. W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie ze strony zagranicznych turystów, lokalne firmy przygotowały specjalne wyposażenie samochodów rodzinnych, w którego w skład wchodzą zarówno dziecięce foteliki jak i specjalne podkładki.

W ofercie znaleźć można również gadżety wpływające na komfort i jakość jazdy jak na przykład GPS, telefony komórkowe a nawet modemy z "pokładowym" Wi-Fi. Istnieją także dodatkowe opcje jak konsole, przenośne telewizory oraz bagażniki lub przyczepki. Słabym punktem wynajmu jest fakt, że wyjazdy poza granice kraju traktowane są "extra", a co się z tym wiąże muszą być dodatkowo odpłatne. Wynajem samochodu równocześnie jest związany z zawarciem umowy. Żadna umowa nie powinna zostać zawarta bez uprzedniego jej przeczytania, gdy i w tym przypadku w formularzu mogą znaleźć się tzw. "kruczki", które wiążą się z dodatkowymi, ukrytymi kosztami.

Dlatego warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które często stanowią niejasną stronę umowy. Pierwszym z nich jest koszt wynajmu. Niejednokrotnie firmy podają kwotę bez podatku vat, zatem będzie ona niższa aż o 23% kwoty. Na początku, może wydawać się tanio w stosunku do innych ofert, jednak należy pamiętać że opodatkowanie jest wydatkiem którego nie można ominąć. Kolejnym wydatkiem, omijanym przez właścicieli wypożyczalni są opłaty przygotowawcze. Jak sama nazwa wskazuje są to koszty związane z przygotowaniem samochodu do wynajmu, w skład czego wchodzą takie elementy jak mycie, wymiana płynów, olejów, tankowanie. Dlatego wynajmując samochód należy liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości od 50 do 100 złotych.

Ile kosztuje utrzymanie wynajętego samochodu? Czasami zdarza się, że niektóre firmy posiadają tzw. "limit kilometrów" jest to typowe nieczyste zagranie, którego trzeba się wystrzegać w innym wypadku, wypożyczenie samochodu może okazać się bardzo kosztowne. Na nieszczęście kierowcy, może zdarzyć się sytuacja, w której podczas jazdy zdarzy się kolizja. Jeżeli wypadek spowodowany był przez wynajmującego pojazd, to koszty naprawy ponosi kierowca, zazwyczaj nie przekraczają one 1000 zł. Koszt ten nie ulega wątpliwości, aczkolwiek właściciele firm wypożyczających samochody nie od razu informuje o wysokości takiej opłaty. Zdążają się firmy wynajmujące samochód, które za nawet małą szkodę żądają daną kwotę, znacznie przewyższającą rzeczywisty koszt naprawy pojazdu. Warto sprawdzić przed zawarciem umowy sprawdzić wysokość depozytu.

Zobacz również

Jak wynająć samochód?

Nie od dziś wiadomo jak bardzo ważną rolę w turystyce i gospodarce odgrywa szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. W tym przypadku, niezwykle pomocnym narzędziem jest...